top of page

Vücudumuzun 24 saati

Pandemi sürecinde uyku beslenme düzenleriniz ile aranız nasıl, acaba!

Hayat nasıl gidiyor?

Aşağıda paylaşacağım yazı ile kendi kendinize yalnızca bir gününüzün analizini yapabilir misiniz?


"Gün Başlıyor"

Peki sizin gününüz kaçta başlıyor?!


09.00 : Vücudun en dinç,kuvvetli ve dirençli olduğu saat. Herhangi bir hastalık için iğne olacaksanız bu en doğru zaman. iğnenin ateş ve şişme gibi yan etkileri ender olarak görülüyor, vücut röntgen ışınlarına karşı daha dirençli oluyor.


Gün Başlıyor


06.00 : Kortizon salgılamasıyla organizma uyanıyor. Bu uyanma ile vücut için kendini artık yavaşca kalkmaya hazırlıyor. Metabolizma hareketleniyor, günün işleri için enerji ve protein hizmete hazır oluyor.
07.00 : Vücut hâlâ zayıf. Spor yapmaktan kaçının. kalbe ve dolaşıma gereksiz yüklenirsiniz. Bu saat;spor yerine kahvaltı zamanıdır, sindirim bu saatte mükemmel çalışıyor.


08.00 : Libidonun en yüksek olduğu saat. Fazla miktarda hormon salgılanıyor. Sigara tiryakileri için de durum aynı. kahvaltı sigarası damarları her zamankinden daha fazla çok daraltıyor.


09.00 : Vücudun en dinç,kuvvetli ve dirençli olduğu saat. Herhangi bir hastalık için iğne olacaksanız bu en doğru zaman. iğnenin ateş ve şişme gibi yan etkileri ender olarak görülüyor, vücut röntgen ışınlarına karşı daha dirençli oluyor.


10.00 : Organizmamız kendine geliyor, 'ben burdayım' diyor. En enerjik, en yüksek ısı seviyesinde. Verimliliğimiz açısından de seviyesindedir. 'kısa süre bellek de' iyi durumdadır. Önemli bir not; "10.00-12.00 arası enfarktüs olaylarına sık rastlanmaması!


11.00 : Vücut tam formundadır,üretken olmaya programlandığı saattir. Kalp ve dolaşım o kadar zinde ki yapılan muayenelerde kalpteki bir bozukluk gözden kaçabilir. Organizma hazır cevaplık ta tavan yapar, özellikle hesap işleri, matematik ödevleri rahat ve iyi bir şekilde, zorlanmadan çözülür.


12.00 : Dinlenme saati.Dikkat azalıyor,midedeki asit miktarı fazlalaşıp, beyindeki kan akımı azalıyor.Kan sindirim organlarını desteklemesi için mide tarafından kullanılıyor. Öğle uykusu uyuyabilen kişilerde istatistiklere göre enfarktüse %30 oranında az rastlanıyor.


13.00 : Vücut formdan düşüyor,verimlilik gün ortalamasının %20 aşağısına iniyor. Organlar en alt düzeyde çalışıyor, sadece safra öğle yemeğini hazmetme faaliyeti gösteriyor.


14.00 : Bitkin oluruz. çünkü tansiyon ve hormon düzeyi düşüyor. diş doktorundan korkanlar için en uygun randevu saati. Bu saatte acının az hissedilme zamanı.Lokal anestezi uzun süre devam ediyor. (30 dk.gibi).


15.00 : Enerji geri geliyor, bellek tam formunda. İkinci verimlilik dönemi başlıyor ama sabahki gibi değil.


16.00 : Spor için en iyi saat; tansiyon ve dolaşım çok iyi durumda.


17.00 : Organların faaliyeti üst düzeye çıkıyor;kuvvet artıyor, oksijen harcanıyor, böbrekler ve mesane çok çalışıyor. Tırnaklar ve saçın en çabuk uzadığı zaman. Midedeki asit miktarı fazlalaşıyor. 17.00'ye doğru mide kanaması geçirme riski artıyor.


18.00 : Akşam yemeği için ideal saat. Özellikle pankreas bu saatte aktiftir.


19.00 : Kan basıncı ve nabız tembelleşiyor; "kan basıncı düşüren ilaçlara dikkat!

Antidepresanların etkisi de bu saatte daha fazla.


20.00 : Karaciğerdeki yağ düzeyi düşüyor ve kirli

kan kalbe her zamankinden daha fazla akıyor. Alerjisi olanlar ve astımlılar ilaçlarını bu saatte almalı. etkisi hemen görülüyor. Antibiyotikler de az dozda alınsa bile etkileri en üst düzeyde oluyor. (yemek saatini artık noktalamalıyız)21.00 : Sindirim organlarının günlük görevi sona eriyor. gelen her şey midede sabaha kadar hazmedilmeden kalıyor ve bu çok tehlikeli. kalan yemekler bağırsak sahasındaki mukozaya hücum ediyor.


22.00 : Vücudun polisi akyuvarlar aktif hale geliyor. sigara içenler dikkat! Bu saatten sonra vücut nikotin gibi zehirleri çok zor atıyor.


23.00 : Organizma gün boyunca aktif faaliyet gösteren stres hormonunun salgılamasını durduruyor. Sakinleşip, rahatlıyoruz. ( tatlı rüyalar için uykuya!)


24.00 : Uyurken deri hücreleri durmadan çalışıyor, gündüz olduğundan daha sık bölünüyor ve ilk rüya safhası, yarım saat içinde rüya görmeye başlıyoruz.


01.00 : Verim en alt düzeyde. bu saatte çalışanlar hata yapabiliyor; dikkat azalıyor, çünkü vücut kendini uyumaya programlıyor.


02.00 : Görme zayıflıyor, tepkiler yavaşlıyor, kazalar bu saatte çok oluyor (araba kullananlar dikkat!).


03.00 : Bedenin de ruhun da en karanlık safhası. Melatonin hormonunun salgılanması tembel ve kararsız yapıyor.

İntihar vakalarının sayısı fazlalaşıyor.


04.00 : Stres hormonundan enerji kazanıyoruz.Enfarktüs krizleri saat 04.00 ile 06.00 arasında çok oluyor; çünkü kan basıncı oldukça yükselip, damarlar geriliyor. doğum yapma olasılığının en yüksek saati.( Bu nedenle aspirin/coraspin gibi kan sulandırıcıların,gece yatmadan önce alınması,önemlidir!)


05.00 : Erkeklik hormonu salgılanması artıyor. Stres hormonu bizi faaliyete geçiriyor; gündüz değerinin tam 6 katına çıkıyor. Vücudumuz harekete geçiyor kaybolan enerji yeniden geri geliyor.Kitaplarımdan yararlanmalısınız..

İşte yeni bir gün başlıyor.

no pain no gain
Bu konuda yardım almak üzere lütfen iletişime geçiniz


Ayrıca bunları da beğenebilirsiniz;Comments


bottom of page