top of page
Dandelion Parachute Seed

bireysel terapi

Bireysel terapi, danışan ve psikoterapistinin bire-bir çalışmasıdır.

Bireyin yetenekleri, ilgileri, becerileri, tavırları, güdüleri, kişisel ve duygusal problemleri konusunda, kendisini daha iyi anlaması ve kendi kendine kararlar alabilir, problemlerini çözebilir hale gelmesi amacıyla yapılan görüşmelerdir.

İlk seans,

İlk terapi  seansınız terapistin sizi tanıması ile geçer.  Terapistiniz sizden, şimdiki ve geçmişteki fiziksel ve ruhsal sağlık durumunuz ile ilgili formlar doldurmanızı isteyecektir. Alınan bu ve benzer bilgiler terapistinizin durumunuzla ilgili daha derin bir anlayış kazanması için önemlidir. Terapistinizin durum ve endişelerinizi, yardım istediğiniz konuları daha iyi anlaması ve size uygun terapi biçimine karar vermesi birkaç seans sürebilir.

Terapi seans süresi için en sağlıklı süre “40 dakika”

Terapi sırasında neler olur?

Terapist sizden duygularınız, düşünceleriniz hakkında konuşmak ister. Seanslar esnasında baştan içinizi açmakta zorlanabilirsiniz ancak tasalanmayın, uzman sizi rahatlatma konusunda destek verecektir.

Ayrıca en kısa zamanda terapistinizin de sağlayacağı kolaylıklarla her şeyinizi paylaşmayı siz isteyeceksiniz.

  • Terapi kimi zaman yoğun duygusal konuşmalar yapmanızla sürdürülebilir; bu yoğun konuşmalar sırasında ağlayabilir hatta duygusal patlamalar yaşayabilirsiniz. Terapi sonrası yorgunluklar da yaşanabilir, her biri son derece olağan durumlardır.

  • Terapistiniz size duygularınızın düzelip şekillenmesine yardımcı olacak ev ödevleri de verebilir.

  • Terapi seanslarında konuşulanlar diğer kişilerle paylaşılmaz, görüşmeler de gizlilik  esastır.

Terapi sonuçları

Yaşadığınız sorun basitse, tedavi genellikle birkaç hafta sürer. Derin bir sorun varsa da tedavi süresi uzayabilir, süre kişiye göre değişkenlik gösterebilir.

Terapiden en iyi şekilde nasıl yararlanırsınız?

Maksimum yararlanmak için terapistinizle ortaklık kurun, onunla bir takım gibi çalışın bu birliktelik sonuca daha kolay ulaşmanıza yarayacaktır.

Açık olun, dürüst olun, başarı ancak siz kendinizi olduğunuz gibi anlatırsanız sağlanabilir. Terapistinizin korkularınızı, endişelerinizi bilmesine izin verin. 

Duygularınızı açıkça ifade etmekten kaçınmayın.

Anlık sonuçlar beklemeyin.  

Önerilen plana bağlı kalın. Uzmanınızın sizin için önerdiği programın dışına çıkmayın.

bottom of page