top of page

Yürü, çömel, ayağa kalk


https://www.perihanyilli.com

“Bütün kültürler, sizi oturmaya davet ediyor”


İnsanlara “ Rahat mısınız?, “Lütfen oturunuz” diyerek kötü alışkanlıklarımızı sürdürüyoruz."Sağlıklı uzun yaşamın sırrı, sakin ve yavaş hareketlerde saklıdır"

Sağlıklı olarak uzun yaşayan Japonya Okinava bölgesi insanlarının çok fazla egzersiz yapmadıkları ancak çok yol yürüdükleri, sürekli hareket halinde oldukları, sabah erken uyanarak dışarı çıkarak bahçelerini temizledikleri gözlemlenmiştir.


Ayağa kalkmak için sağlık sebepleriniz var!


Şu an pek çok insanın oturduğu inancındayım. Kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeğinde oturuyorsunuz. İşyerinde oturarak masa başı çalışıyorsunuz, işten eve döndüğünüzde koltuğunuza rahatça oturarak kumandayı elinize alıyorsunuz hatta uzanarak kestiriyorsunuz. British Journal of Sports Medicine” de yayınlanan yeni bir araştırmaya göre; Birleşik Krallık nüfusunun Yüzde 60” ının hastalanmasının altında yatan sebebin oturma kültürüne bağlı olduğunu göstermektedir. Araştırma, çok oturanların en az oturanlara göre Tip 2 diyabet ve kardiyovasküler hastalık geçirme riskinin iki katından fazla olduğunu göstermektedir. Ayrıca kanser ve ölüm riskleri sırasıyla yüzde 13 ve 17 artmaktadır.

The Washington Post” un haberine göre, uzmanlar çok fazla oturmanın çoklu organ hasarına, depresyona, kas dejenerasyonuna, beyin fonksiyonlarının yavaşlamasına, bacak rahatsızlıklarına, sırt ve boyun ağrılarına sebep olabileceğini yazmaktadır.

Uzmanlara göre, sağlık risklerini azaltma için günde en az iki saat ayakta durmaları önerilse de günde dört saate çıkarılması önerilmektedir. Sonuç olarak bunun düzenli bir egzersiz olmadığı kanısına varılmıştır.

Get Britain Standing, direktörü Bradley Associated Press”e verdiği demeçte, “ Fiziksel aktiviteleri gerektiği biçimde yapsanız bile, uzun süre oturmanın vereceği riskleri geri alamazsınız! diyerek konunun ciddiyetine dikkat çekmiştir.

Bradley” in Washington Post”a verdiği demecinde ise,

“ Her şey karıştırmakla ilgilidir” dedikten sonra yaptığı açıklamalarda;

Metabolizma 30 dakika oturduktan sonra yüzde 90 yavaşlıyor.

Kötü yağları atardamarlardan kaslara taşıyan ve yakılabileceği yer olan enzimler yavaşlamaktadır.

Alt bedende kaslar oturma sebebiyle kapalıdır. İki saat sonra iyi kolestrol yüzde 20 düşer.

Her yarım saatte sadece beşer dakikalık ayağa kalkmak her şeyin tekrar normale dönmesini sağlayacaktır.

Oturmadan, aktif olarak ayakta zaman geçirmek yalnızca sağlık için değildir. Yapılan çalışmalar, daha sağlıklı yaşam tarzlarının ofis genelinde uygulanmasıyla eş güdümlü iş verimliliğinde artışlar gözlenmiştir. Bazı ofis ortamlarında işyerleri fiziki mekanlarında ayakta çalışılan masalar, koşu bandı masaları, sörf masaları bulundurulmaktadır. Avustralya” da yapılan çalışmalar, işyerlerine yapılan bu müdahalelerin potansiyeli iyileştirici etkisini göstermiştir.

Bradley ve diğerleri,”Çalışma ofisinde daha fazla ayakta masa ve fiziksel aktivite ile değişime başlamak yerine asıl sorun gözden kaçırılmaktadır. Çalışma ekibi, değişimi uygulamaya yönelik stratejiler ve programlar önerisinde bulunmuştur. Aktif ofis ortamının değişiminin geçici bir moda olmasını önlemek için dikkatli bir organizasyonel davranışsal desteğe ve halkın eğitimine ihtiyaç vardır”. demiştir.

Bradley, “Bütün kültürümüz sizi oturmaya davet ediyor” dedi. Ardından da insanlara “ Rahat mısınız?, “Lütfen oturunuz” diyerek alışkanlıklarımızı sürdürüyoruz.

İşte bu yüzden, önümüzde çok büyük bir iş olduğunu biliyoruz”


referans

Kitap isteme adresleri


https://www.shopier.com/ShowProductNew/products.php?id=11794906
Comentarios


bottom of page