top of page

Zihin Sağlığınızı Geliştirmenin 7 Basit Yolu

Güncelleme tarihi: 11 Tem 20201. Dışarıda hayat var! Dışarı çıkın...

Spor salonlarından ya da evlerinizden dışarıda sizi bekleyen harika havaya çıkın. Kendi başınıza egzersiz yapmak zihinsel sağlığınız için büyük bir destek olsa da yürüyüşe çıkmak veya dışarıda koşmak sağlık için daha önemli yararlara sahiptir. Araştırmalar,açık havada içeride kalmaya kıyasla daha fazla çaba göstereceğiniz için "canlılık, coşku, zevk ve benlik saygısı" belirtileri arttığını göstermektedir.


2. B12 vitamini alın.

Vitamin almanın her zaman önemli olduğunu biliyorsunuz, B12'nin faydalarını bir kez daha hatırlarsak; "Çalışmalar, ciddi bir B12 eksikliğinin depresyon, anksiyete, paranoya ve daha zararlı sorunlara yol açabileceğini göstermiştir. B12 dozajınızı hap desteklerinden veya yumurta, kümes hayvanları ve süt gibi süt ürünleri gibi yiyecekler yiyerek alabilirsiniz.

3. Basit hedefler yazın.

Basit ve iyi tanımlanmış hedefler koymak bir şeyi başarmanın en iyi yoludur. Örneğin, sşgara gibi bağımlılığınız varsa “Önümüzdeki üç hafta boyunca her gün bir sigara daha az içeceğim” ya da .... tarihinde sigarayı bırakacağım vb kararlılıklar iyi tanımlanmış bir hedeftir.

Zihinsel sağlığınızla ve bütünsel sağlığınızla ilgili olarak kendiniz için hedefler belirleyin ("Nefes almaya odaklanmak için her gün beş dakika nefes egzersizi yapacağım ") ve mümkün olduğunca net olun.

Bu hedefe ulaştıktan sonra kendinizi ödüllendirin!

4. Yavaş, sakinleştirici müzikler dinleyin.

Araştırmalar bir işi yaparken klasik müzik dinlemenin insanı rahatlattığını ve stresi azalttığını ortaya koydu.Pek çok çalışma, çalışırken Pachelbel'in "Canon Major D" gibi klasik parçaları dinlerken zihnn sakinleştiğini ve endişeyi azalttığını göstermiştir. Klasik müzik seven biri değilseniz, yavaş ve basit olan diğer parçaları seçebilirsiniz..

5. Lavanta yağı kullanın.

Yastığınıza biraz lavanta yağı koyun. Araştırmalar, uçucu yağın uyku kalitenizi artırabildiğini ve uykusuzlukla savaşmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor. Yastığınızda istemiyorsanız, lavantanın sağlıklı yararlarını almak için yatmadan önce bir fincan çayını içmeyi deneyin.

6. Başka biri için para harcayın!

Birisi için bir hediye aldığınzda duyduğınuz o muhteşem hissin farkında mısınız? O anlarda mutluluk seviyeniz hızla yükselmektedir. Çalışmalar , başka biri için bir şey satın alan kişilerin gün boyunca kendilerinii daha mutlu hissettiklerini göstermiştir.

7. Meditasyon yapın.

Meditasyonun sürekli ve düzenli yapılmasının zihin temizliği ve düzenine olanak sağladığını artık biliyoruz, ancak bunun diğer iyi bir nedeni de var. Dikkatli meditasyon, beyindeki deformasyonları düzenleyen merkezleri aktif ettirerek depresyon, anksiyete, stres, uykusuzluk ve daha fazla sorun yaratan bozukluklarla savaşmaya yardımcı olabilir.

Sessizlikle kalarak rahatlamak için günde üç ila beş dakika meditasyon yapmaya başlayın.

ve lütfen,

Kendinizi Önemseyin!...
Perihan Yıllı

Randevu almak için tıklayın; https://pozitifid.typeform.com/to/d8yT6KPerihan Yıllı'yı Sosyal Medyada takip edin; https://www.instagram.com/perihanyilli/ https://pozitifid.blogspot.com

Ayrıca şunları da beğenebilirsiniz;


コメント


bottom of page