top of page

Yavaşla, basit yaşa hayatın kolaylaşsın

Yavaşlayın, basit yaşayın, hayatınızı kolaylaştırın!


Hayatta olmanın ne demek olduğunu sevincini hissetmenin tek yolu yavaş ve basit yaşamaktan geçer.

Yavaşlamanın maharetlerini kısaca bir kaç maddede sıralayacak olursak;


  • “Sakin olmak acele yaşamanın panzehiridir",


  • Yavaşlamak daha gözlemci bir insan olmanıza yardımcı olan bir durumdur bu da daha bilinçli davranmanıza yardımcı olacaktır çünkü yavaşladığınız anda düşünmeniz merak etmeniz sorgulamanız için ortam yaratmaya başlarsınız..


  • Sağlıklı düşünen bir insan olarak bulunduğunuz ortamda daha kalıcı olursunuz.


  • Profesyonel yaşamlarında dibe vuran ya da tükenmişlik sendromu yaşayanların çok hızlı hareket ettikleri ve eşzamanlı olarak da çok hızlı kararlar aldıklarına şahit olunmaktadır.


  • Zamanın herhangi bir diliminde, her hangi bir anında hayatınızdaki bir şeyi değiştirmeye çalıştığınızda ilk düşünce genellikle arttırmalara, çoğaltmalara yönelimdir. Oysa siz yavaşlamayı hayatınızın merkezine aldığınızda, önceliklerinizin yerleri değişecektir. Böylelikle;


  • Hayatınızın anlamının, "Ne eklemem gerekiyor” olmadığını anlayarak, “Neyi kaldırmam gerekiyor" diye sormanız, olacaktır.


https://www.webcore.me/use-zen-buddhism-minimalism-to-simplify-your-life-and-achieve-more/

Bir şeylerden kurtularak hayatı basit ve sade yaşamak harika birşey. Hayatınızı zorlaştıranlardan bir kere vazgeçerseniz daha az stres ve daha fazla iç huzuru hissedersiniz. Kaldı ki bu değişim ihtiyacının alışkanlık yapacağından hiç şüpheniz olmasın.


Yaşam alanımız ve zihinsel işleyişimiz ile psikolojik sağlığımız arasında çok derin bağlar vardır. Bu sebeple içinde bulunduğumuz yaşam alanlarını, fiziksel ya da duygusal boyutlarda temizleyerek revize etmekte yarar vardır.


Çöplerden, atıklardan kurtulmak, yaşantınıza ait her şeyi organize etmek, ne harika bir şeydir!

Eski kullanılmayan şeyleri atmak, gereksiz masrafları ortadan kaldırmak, yeni bir ilişkinin başındayken kendinizde beğenmediğiniz bazı alışkanlıklara dikkat ederek, hayatınızda kendi yolunuzu açmak, gibi.

Size hizmet etmeyen tam tersi hizmetkarı olduğunuz şeyleri bırakmak iradeye nasıl yer açtığınızla ilgilidir. Hiç acele etmeden yavaş yavaş basitleştirilmiş bir hayata adım atmanın ne demek olduğunu, bunun sevincini hissetmenin tek yoludur.


Sadece bunu yaparak etrafınızdaki dünyayla daha uyumlu daha iç içe olmanıza izin vereceksiniz. Sadece bunu yaparak kendinizi bu evrenin dokusuna kaptıracak ve onu olduğu gibi takdir edeceksiniz.

Yavaşlayın hayatınızı kolaylaştırın,

Sizin için gerçekten önemli olan şeylere konsantre olun,

Günlük yaşamın sevincini yaşamak istiyorsanız daha kasıtlı olun; bilerek isteyerek, tasarlayarak bir amaca yönelmiş davranışlarda ve söylemlerde bulunun.
Duygular aranılarak bulunabilir mi?


Günümüz insanı mutluluğu bulmayı takıntı haline getirmiştir

Oysa, mutluluk da mutsuzluk, kızgınlık, üzülmek, korkmak veya heyecan duymak gibi bir duygudur ve her zaman heyecanlanamadığımız gibi her zaman da mutlu olamayabiliriz.


"Mutsuzluklar, sahip olduklarımıza karşı duyduğumuz hoşnutsuzluklardan beslenir".


Tersi ise sahip olduğunuz her şeyle tam olarak bulunduğun yer ile yetinmek mutlu olmaktır ve dikkatleri şimdiki zamana çevirerek içine bakmak yerine hayatınızın dışına bakarak geçirmenizden

Gerçek mutluluğu arama takıntısı insanları gerçek mutluluklara yabancılaştırdı.


Değer bilmenin, yaşamın değerinin, bir yudum nefes" almanın ne kadar anlamlı olduğunu her nefes aldığımızda hatırlamak, unutmamak için çok değerli bir araçtır,

Varlık, kim olduğu ile ve sahip olduğu şeyle yetinebilmeyi bilendir.

Bu düşünceyi anlamlı bir ifade ile tanımlamanın diğer yolu;


“sahip olduğum şey, ihtiyacım olan şeydir”Sevgiyle

Yaşam boyu mutluluk serüveninizde size destek vermek için buradayım..


Dr. Perihan Yıllı

Kitap isteme adresleri


https://www.shopier.com/ShowProductNew/products.php?id=11794906

Comments


bottom of page