top of page

Değersizlik duygusuyla başedin

Güncelleme tarihi: 14 Ağu 2023

Önce kendinizle uyumlanarak işe başlayın.


Kendinizi çok sevin, dokunun, sarılın, üstelik yanaklarınızı sıkarak gülümseyerek sevin,“Bir başkasının sevmesinden önce benim kendimi sevmem, önemlidir.”


Kendini sevmeyen insanların yüz ifadelerini bir düşünün! İyisi mi siz, koşullar her ne olursa olsun kendinizi çok sevmeye devam edin.


 • Duygularınızı tanıyın ve kabul edin:

Değersizlik duyguları da dahil olmak üzere olumsuz duygular yaşamanın normal olduğunu kabul edin. Bu şekilde hissettiğiniz için özeleştiri yapmaktan kaçının.


 • Mutsuz olduğunuz bir oluşumun içinde misiniz?

Sizi güldürmeyen, hoş tutmayan, mutsuz yapan bir şeyin içinde olamazsınız. Yapabilirseniz, yürümeyen bir şeyi yıkmaktan da korkmaktan sakınmayın. • Her şeyin istediğiniz gibi yön bulması için biraz farkındalık!


İçinizdeki gücü kullanmak için o kadar çok sebebiniz var ki!


Kim bilir tüm kontrollerin içeriğinizden geldiğini fark etmenizin zamanı belki de şu andır. • Olumsuz düşüncelere meydan okuyun:

Olumsuz düşünce kalıplarını belirlemeye çalışın ve onlara daha dengeli ve gerçekçi düşüncelerle meydan okuyun. Değersizlik duygularınızı destekleyen herhangi bir kanıt olup olmadığını veya alternatif açıklamalar olup olmadığını kendinize sorun.


 • Kendinize şefkat gösterin:

Zor bir dönemden geçen bir arkadaşınıza gösterdiğiniz nezaket ve anlayışla kendinize davranın.


 • Kendinize karşı sabırlı olun ve katı yargılardan kaçının.


 • Kendi kendine konuşmalarında olumsuz kalıpları kullanmamaya özen gösterin

Kendini eleştiren düşünceleri, kendin hakkında olumlu olumlamalar ve şefkatli ifadelerle değiştir.


 • Güçlü yönlerinize odaklanın:


Başarılarınız ve olumlu nitelikleriniz üzerine düşünün. Kendinize değerinizi hatırlatmak için güçlü yanlarınızın ve başarılarınızın bir listesini yapın.


 • Ulaşılabilir hedefler belirleyin:

Küçük, yönetilebilir görevlerle başlayın ve oradan ilerleyin. Ne kadar küçük görünürse görünsün, hedeflerinize doğru attığınız her adımı kutlayın.


 • Kendinizi destekleyici insanlarla çevreleyin:

Duygularınızı, cesaret ve anlayış sağlayabilecek güvenilir arkadaşlarınızla veya aile üyelerinizle paylaşın.


 • Kişisel bakım uygulayın:


Egzersiz, hobiler, doğada zaman geçirmek veya meditasyon veya derin nefes alma egzersizleri gibi rahatlama teknikleriyle meşgul olmak gibi sağlığınızı geliştiren faaliyetlerde bulunun.


 • Kendinizi başkalarıyla karşılaştırmaktan kaçının:

Herkesin mücadeleleri ve zorlukları olduğunu ve kendinizi başkalarıyla karşılaştırmanın genellikle kendi değerinizi değerlendirmek için haksız ve yararsız bir yol olduğunu unutmayın.


Unutmayın, ihtiyacınız olduğunda yardım istemenizde bir sakınca yoktur. Arkadaşlardan, aileden veya bir uzmandan destek almak, iyileşme ve kendini kabul etme yolculuğunuzda önemli bir fark yaratabilir.

Profesyonel yardım alın:

Değersizlik duygularınızın kalıcı olduğunu ve günlük yaşamınızı etkilediğini fark ederseniz, rehberlik ve destek için bir akıl sağlığı uzmanına ulaşmayı düşünün.

Terapi, özellikle nefes terapisi bu duygularla başa çıkmanıza yardımcı olan değerli bir kaynak olabilir.

...

Her an kendinize hatırlatın;

Bu hayat sizin ve onu arzu ettiğiniz kalitede sürdürebilmek yalnızca sizin seçimlerinizle mümkün...

Sevgiyle,

https://www.shopier.com/ShowProductNew/products.php?id=11794906


Comments


bottom of page