top of page

Uyumakta güçlük mü çekiyorsunuz? İşte çözümü!

Güncelleme tarihi: 22 Oca 2021

"BEYAZ GÜRÜLTÜ"

Şimdi, derin bir uykuya kavuşma zamanı


Klasik, bilinen öneriler üzerinde durmadan, hiç uyuyamayanlardansanız, siz de çözüme odaklanmak üzere lütfen yazıyı önemseyerek ve dikkatli bir biçimde okuyunuz ve uygulayınız!Beyaz gürültü ,kısa ve en anlaşılır tanımıyl "zihnin ıvır-zıvır seslerini bastıran gürültü"dür. Deneyimleyen pek çok kişinin bu sesi, anne ninnilerinde ki kesintisiz-aralıksız pişşşşşşşşşşşş sesi ile eşdeğer tuttuğu gözlenmiştir.

Bulunulan ortamdaki kapı gıcırtısı gibi rahatsız eden seslere, perde görevi görür ve farkına dahi varmadan duyulmamasını sağlar.

Bu şekliyle de aslında odaklanma frekansı olarak da işe yaramaktadır.

Konsantrasyon sorunu yaşayan insanlar için de hayatı kolaylaştırabilir.


Neden Beyaz Gürültü?


Tüm frekanslar bir araya geldiği zaman beyaz gürültü oluşur tıpkı ışık tayfındaki, renk skalasında tüm renklerin bileşenlerinin beyaz renk olarak görüldüğü gibi.


Optimum koşullarda aynı anda konuşan 2-3 kişiden tek birine odaklandığınızda, kişinin ne söylediğini anlayabilirsiniz fakat sayı arttıkça tek bir kişinin anlattığını anlama yeteneğiniz azalır.


Beyaz gürültü, uykuya dalmada güçlük çekenler için 1960’lardan bu yana kullanılmaktadır. 2014 yılında yapılan araştırmalarda Journal of Cognitive Neuroscience’ de yayımlanan bir makalede, uyku dışında konsantrasyonu sağladığı, içinimatematik öğrenme becerisininde ve DEHB’ da kısa süreli hafıza gelişiminde de yararlanıldığını gösterilmiştir.Uyku ve Beyaz Gürültü

Her ne kadar birbirine zıt iki unsur olarak görülse de uyumak için satılan pek çok alette beyaz gürültüden yararlanılır. Bilindiği üzere kronikleşmiş uykusuzluklar kalıcı beyin hasarlarına sebep olduğu kanıtlanmış gerçeğinden yola çıkan hekimler beyaz gürültülü makinelerini hastalara önermektedir.


Hangi seslerden yararlanılmıştır?


Uyku kalitesini arttıran istikrarlı tekdüze olmasına dikkat edilerek yağmur sesi, dalga sesi, huzur veren doğa seslerinden yararlanılmıştır.Televizyon Karşısında Uyuyanlar!


Pek çok insan TV karşısında uykuya dalmayı tercih eder aslında kendine bir gürültü makinesi seçtiğinin de farkında değildir. 5-6 saat tv sesi ile uyuyan kişilerde uykuyu alamadan ertesi gün yorgun kalkıldığı bilinmektedir. Tam anlamıyla kişiler “kafam kazan gibi oldu” şeklinde tanımlamaktadır.

Çünkü televizyondaki seslerin ani değişimleri uykuyu bölmektedir,

Ekrandaki parlak renk değişimleri uyku kalitesini düşürür,

Çalışmalar gösteriyor ki televizyon karşısında uyku esnasında kişi farkında olmasa da beyin filmleride reklamları da izler konumdadır!


Beynin melatonin hormonu salgılaması, hücre bazında tüm organların sağlığı için, beyin ve zihin sağlığı için karanlık sessiz ortam, uzmanlar tarafından sıklıkla önerilmektedir.


Ancak uyumada ciddi sıkıntı yaşayanlar için “tutarlı, pek çok frekansın tek frekansla yaydığı beyaz gürültü” ya da seslerin tutarlı, tek frekansta devam etmesi, önemsenmelidir.


Öyleyse,

haydi büyükler uykuya


Uykuya dalamadınız mı?

Sakin, derin, uzun nefesler alın-verin,

Ağızdan alın, sakince yine ağızdan verin

Devam edin, lütfen


!Ben sizin daha fazlasından yararlanmanızı istiyorum,

veYoutube kanalımdan yararlanabilir, abone olabilirsiniz,


https://www.perihanyilli.com/blog

Commentaires


bottom of page